Zvažujete leasing? Toto by ste mali vedieť

Ak premýšľate nad zaobstaraním si vozidla, na začiatok je vhodné položiť si otázku  „Chcem si auto kúpiť alebo mi postačí si ho len požičať?“ Od toho sa odvíja ďalší postup získania vašej mobilty buď to vo forme vlastníctva alebo užívania. Pozrime sa na tieto možnosti bližšie.

Každá z foriem financovania má svoje výhody i nároky. V hre je finančný leasing, spotrebný úver alebo operatívny leasing.

Finančný leasing: v takomto prípade si ako užívateľ môžete vozidlo prenajímať na určité obdobie s predkupným právom. Počas pravidelných splátok je majiteľom vozidla leasingová spoločnosť. Po ukončení leasing resp. po splatení sa stávate vlastníkom vozidla vy.

Dôležité je vedieť, že v leasingových splátkach je zahrnuté aj PZP a havarijné poistenie. Pri vyhodnocovaní potenciálneho klienta berie leasingová spoločnosť do úvahy iba váš príjem. Veľmi zriedkavo ich zaujímajú aj vaše pravidelné výdavky. Pokiaľ ste plateiteľom dane z pridanej hodnoty, daň si uplatňujete z mesačnej splátky ale aj z uhradenej akontácie.

Takéto vozidlo na splátky je lepšou možnosťou pre malé firmy alebo užívateľov, ktorí majú menšie zisky, no majú aj menšie finančné záväzky.

Ako nevýhodnú možno považovať prvú splátku v podobe preddavku – akontácie. Leasingové spoločnosti ju bežne žiadajú. Pri uzatváraní zmluvy či zmene vlastníctva vás čakajú aj poplatky.

Spotrebný úver: vlastníkom auta sa v tomto prípade stávate okamžite, i keď splácate zvyšok kúpnej ceny a úrok. V tomto prípade ste zväčša oslobodení od akontácie a uzatvárania havarijného poistenia na auto. Pri spotrebnom úvere sa prihliada na veľa kritérií, z čoho vyplýva, že vám ho z hľadiska vašej ekonomickej situácie nemusia poskytnúť.

Operatívny leasing: ide o formu prenájmu bez predkupného práva. Po skončení leasingu je teda majiteľom prenajímateľ vozidla. Uzatvára sa zväčša bez akontácie s pevnou mesačnou splátkou.

Ide o sumu získanú na základe nastavenia počtu kilometrov nájazdu a dohodnutej doby trvania zmluvy. Určí sa zostatkové hodnota auta, ktorá sa odpočíta z ceny, v akej by bol nový model auta na operatívny leasing. Výslednú sumu splácate v pravidelných splátkach.

Tags:

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Dobrý radca
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0

Chcem dobrú radu