Upracte si vo financiách. Oplatí sa to

Mnohí z nás nevenujú pozornosť starým zmluvám, pričom si treba uvedomiť, že ide o živý organizmus, ktorý sa neustále vyvíja. Ak však prevetráte svoje staré zmluvy a upracete si vo svojich financiách, môžete vďaka tomu ušetriť.

Zvyčajne nás k takémuto kroku vedie istá životná udalosť ako je príchod dieťaťa na svet, svadba, prírodná katastrofa a podobne. Vtedy však býva neskoro. Ak chcete mať svoje peniaze pod kontrolou a ešte aj ušetriť, začnite s poriadkom ihneď.

Čo treba pre to urobiť?

Na začiatok si zhromaždite všetky papiere resp. platby, ktoré vykonávate každý mesiac či rok. Ide teda o finančné zmluvy, doklady, účty za služby, telefón či kreditné karty, bankové výpisy, platby za poistenie a hypotéku.

Ďalším krokom by mala byť kontrola nazhromaždených dokumentov, či nie sú platby príliš drahé alebo zmluvy zastarané. Kto sa však má v toľkých papieroch a číslach vyznať?
V tomto bode vám môže byť nápomocný odborník, ktorý vykoná audit finančných zmlúv. Ten vyhodnotí každú zmluvu a, informuje vás o jej aktuálnosti a vyhľadá riešenie, ktoré by sa vám viac oplatilo.

Analýza výdavkov

Dôležité je aj poznačiť si vaše pravidelné príjmy a výdavky. Môžete si ich zadať do tabuľky, kde si ich rozdelíte na viacero skupín. Napríklad takto:

  • Fixné výdavky: účty za energie, mobil, inkaso, nájom, hypotéka..
  • Variabilné výdavky: doprava, strava, drogéria, sporenie…
  • Príležitostné výdavky: servis auta, Vianoce, narodeniny, ročne platené poistné
  • Neočakávané výdavky: lekárske ošetrenie, oprava zariadení v domácnosti …
  • Veľké neočakávané výdavky: strata práce, nákladná oprava automobilu…

 

Ak sa dopracujete k tomu, že vaše výdavky sú vyššie ako príjmy, neváhajte a kontaktujte odborníka na financie.

Pokiaľ dôjde k neočakávanej udalosti, ktorá si vyžaduje nemalé financie, vtedy sa hodí mať vytvorenú finančnú rezervu. Tá by mala byť vo výške päť mesačných výdavkov.

Refinancovanie úverov

Určite vám neunikli reklamy na prenos hypotéky do inej banky. Ide o tzv. refinancovanie hypotéky, ktorým sa dopracujete k zníženiu úrokovej sadzby a tým pádom aj mesačnej splátky. Na tento krok je správna chvíľa, keďže banky sa doslova pretekajú o najlepší úrok.

Kontaktujte finančných odborníkov, ktorí vám pomôžu nie len vyznať sa v toľkých papieroch, ale hlavne ušetriť!

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Dobrý radca
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0

Chcem dobrú radu