Sú vaše zmluvy stále výhodné? Alebo, ako ušetriť až stovky eur ročne…

Zmluvy sú neoddeliteľnou súčasťou života každého z nás. Niektoré z nich sú menej významné, od iných závisia stovky tisíc eur. Práve dôležité zmluvy týkajúce sa finančných produktov si občas zaslúžia odbornú revíziu. Totižto, možno na nich aj v tejto chvíli strácate desiatky či stovky eur. Ako je to možné?

Finančný trh sa veľmi rýchlo vyvíja. Poisťovne neustále menia svoje podmienky, banky kontinuálne upravujú úrokové sadzby a investície kolíšu. Táto dynamika by nemala ostať nepovšimnutá. Pokiaľ raz uzatvoríte zmluvu a následne sa na ňu niekoľko rokov ani len nepozriete, riskujete, že nebudete držať krok s trhom.

Pravidelná revízia zmlúv má zmysel

Veľmi dobrým príkladom sú v tomto smere zmluvy, ktoré sa týkajú hypotekárneho úveru. Totižto, aj drobná zmena v podmienkach môže pri vysokých finančných čiastkach vyústiť do veľkej zmeny poplatkov. V prípade úveru na 100 000 eur dokáže zmena úroku hoci len o 0,1 % zvýšiť vaše náklady o 100 eur. Hľadať najvýhodnejšiu hypotéku tak dáva veľký zmysel.

Pokiaľ svoje zmluvy neriešite, len poslušne platíte presne také úroky, aké vám banka stanoví, prichádzate nie o stovky, ale potenciálne o tisícky eur. Ak však vykonávate pravidelnú revíziu zmlúv, možno prídete na to, že konkurenčná banka medzičasom zmenila svoje pravidlá a teraz má oveľa výhodnejšie podmienky ako pred pár rokmi.

V takom prípade môžete buď zmeniť banku, alebo sa snažiť u svojej aktuálnej banky vyjednať lepšie podmienky. V konečnom dôsledku nemáte čo stratiť, viete len získať. Rovnaká analógia ako pri hypotekárnych úveroch pritom platí pri všetkých typoch zmlúv. A to nielen vo svete bankových, ale aj poisťovacích produktov.

Nechajte to na profesionálov

Pravidelnú revíziu zmlúv sa oplatí zveriť do rúk profesionálom. Môžete ju vykonať aj sami, ale pripravte si veľa času a poriadne nervy. V dnešnej dobe, kedy je trh presýtený konkurenčnými spoločnosťami, je skúmanie jednotlivých ponúk pomerne zdĺhavé.

Finančný poradca má široký prehľad o stave trhu, preto vám v danej chvíli dokáže najlepšie poradiť, či je vaša zmluva výhodná, alebo viete získať aj ponuku, ktorá sa oplatí viac. Niekedy stačí naozaj málo na to, aby ste z dlhodobého hľadiska veľa získali.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Dobrý radca
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0

Chcem dobrú radu