Strety áut so zverou stále rastú. Ako sa ochrániť?

Stret vozidla s lesnou zverou už nie je problémom, ktorý sa vyskytuje výlučne v odľahlých hornatých oblastiach. V posledných rokoch sme zaznamenali trend, kedy sa začala lesná zver čoraz viac vyskytovať v blízkosti ľudských obydlí, v intravilánoch a v neposlednom rade v blízkosti cestných komunikácií. Preto nie je žiadnym prekvapením, že podľa štatistík Policie SR z apríla 2021 počet zrážok áut so zverou medziročne vzrástol takmer o tretinu.

Ako sa môžete ako motorista chrániť? 

Podľa teórie by mal vodič predvídať a prispôsobiť svoju jazdu daným podmienkam na ceste. Tzn. ak jazdíte v noci po ceste blízko lesnatého terénu, mali by ste spomaliť, spozornieť a byť pripravený na vyhýbaci manéver, či brzdenie pred diviakom alebo vysokou. No niekedy nestačí ani to. A hlavne k stretu môže dôjsť i počas dňa a aj na ceste kde by ste to pred rokmi vôbec nečakali. Nešťastná zrážka môže vzniknúť behom zlomku sekundy a kedže chceme ochrániť nie len naše auto, ale i peňaženky, je rozumné zvážiť poistenie rizika stretu so zverou.

Aké sú možnosti?

Možnosti sú hneď dve. Tým prvým je havarijné poistenie (KASKO), ktoré chráni vaše vozidlo komplexne. A to voči:

  • poškodeniu / zničeniu auta v dôsledku havárie, či stretu so zverou
  • krádeži auta
  • vandalizmu
  • škodám v dôsledku živelnej pohromy

Takéto poistenie je síce oproti povinnému zmluvnému poisteniu drahšie, no odporúča sa ho uzatvoriť najmä u nových áut, kedže výška potenciálnej škody je vysoká. V takom prípade môžeme povedať, že výška poistného je primeraná riziku.

Druhou možnosťou ako svoje vozidlo ochrániť je pripoistením rizika stretu so zverou k vášmu PZP. Toto riešenie je vhodné najmä pre motoristov, ktorí jazdia na staršom vozidle, nakoľko havarijné poistenie sa počíta z ceny nového vozidla a vek auta sa pri výpočte nezohľadňuje. Pri staršom ojazdenom automobile by to znamenalo nepomer medzi výškou poistného a zostatkovou hodnotou vozidla.

Hlavne čítať s porozumením

Tento druh pripoistenia k PZP býva často predmetom akciových ponúk mnohých poisťovní a zvykne skrývať istý „háčik“. Preto odporúčame skontrolovať si poistnú sumu, trvanie akcie a tiež časové výluky. Môže sa totižto stať, že poistná suma  je symbolická a vzťahuje sa len na vymedzené obdobie.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Dobrý radca
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0

Chcem dobrú radu