Sporenie na dôchodok. Nepodceňujte ho

Už ste sa niekedy zamysleli nad tým, čo bude o desať, dvadsať, tridsať rokov z pohľadu vašej životnej úrovne?   Priznajme si, mladí ľudia veľmi na dôchodkový vek nemyslia. 

Život je gombička, užívajú si svoju mladosť a často ani neriešia, či sú ich úspory a príjmy adekvátne na dosiahnutie slušného dôchodku. Pritom ide o jeden z najdôležitejších aspektov života, na ktorý by sme sa mali pripravovať od momentu, ako nastúpime do zamestnania. Pár rôčkov sa možno niekde stratí, každopádne, netreba to odkladať a najlepšie je začať ihneď.

Na Slovensku bol začiatkom roka 2021 priemerný starobný dôchodok na úrovni 499,11 €. Za posledné desaťročie narástol o 120 €, pričom za toto obdobie výrazne rástli výdavky na bývanie či potraviny.

Je teda uvedený príjem dostačujúci na zachovanie si dlhodobého životného štandardu? Určite sa v tomto smere netreba spoliehať len na štát. Odporúčame rátať aj s individuálnym sporením, aj keby to malo byť len pár desiatok eur mesačne.

Ak ste čerstvým absolventom a zarábate napríklad 1000 € brutto, pričom si mesačne odložíte trebárs 50 €, v budúcnosti sa vám takéto sporenie pekne zúročí. Váš dôchodok by mohol dosiahnuť približne 700 € aj s príspevkami z II. piliera. Vaše individuálne sporenie by pri 5%-tnom ročnom zhodnotení mohlo do dôchodku činiť aj vyše 70-tisíc €. Z tejto sumy by už mohla byť slušná pravidelná renta.

Preto, myslieť na budúcnosť, sa vždy oplatí. Užívať si mladosť a rozhadzovať peniaze je síce lákavé, no v budúcnosti vám ľahostajný postoj k úsporám môže spôsobiť problémy. Zvážte si preto vašu aktuálnu finančnú situáciu, pohyby cien na trhu a naplánujte si aj individuálne sporenie, prípadne investície do fondov. Pokiaľ by ste chceli v tomto smere poradiť, neváhajte kontaktovať Dobrého radcu cez náš kontaktný formulár “Chcem dobrú radu“ /v pravom hornom rohu

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Dobrý radca
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0

Chcem dobrú radu