Pri predčasnom splatení spotrebiteľského úveru treba dávať pozor na poplatky

Spotrebiteľský úver je možné predčasne splatiť, pozor by si klienti však mali dávať na poplatky. V niektorých prípadoch je teda výhodnejšie zotrvať do konca platnosti zmluvy. „Žiadosť o predčasné splatenie spotrebiteľského úveru je pomerne častým javom, najmä z dôvodu náhleho zlepšenia finančnej situácie, prípadne po vyplatení najsúrnejších pohľadávok,“ hovorí Iveta Hudáková z portálu Finančný kompas.

Banky umožňujú čiastočné aj úplne predčasné splatenie bez udania dôvodu. Vtedy klient nemusí banke nič preukazovať či dokladovať. Ak chce klient ušetriť na úrokoch a tiež predčasne vyplatiť pôžičku, mal by banku požiadať podľa Hudákovej o vyčíslenie zostatku a predčasné splatenie. „V prípade čiastočného predčasného splatenia úveru dáva klient súhlas, aby zostala zachovaná pôvodná výška mesačnej splátky a zároveň bola primerane skrátená dĺžka doby splácania, alebo zostala zachovaná dĺžka doby splácania a zároveň bola primerane znížená výška mesačných splátok,“ uviedla Hudáková.

Na trhu sú banky, ktoré ponúkajú predčasné splatenie spotrebiteľského úveru bez poplatku. Je to napríklad mBank, Poštová banka, Raiffeisen bank či Slovenská sporiteľňa. Na poplatky by sa mali klienti v určitých prípadoch pripraviť v ČSOB, Prima banke, Tatra banke, UniCredit Bank, Ceteleme, OTP Banke, ale aj VÚB banke.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Dobrý radca
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0

Chcem dobrú radu