Prečo by ste nemali odkladať väčšie sumy doma či na bežných účtoch

Hromadenie peňazí doma do skrine, pod vankúš, či odkladanie do „štrinfle“ je niečo, čo môžeme odsledovať najmä u starších ľudí. Mnohí podvodníci a „šmejdi“ s tým doslova počítajú. Preto nie je prekvapením, že Polícia SR zaznamenáva prípady, kedy sú dôchodcom peniaze odcudzené z ich bytu, či domu a to bez použitia násilia. Takéto odkladanie nie je rozumné a je vhodnejšie peniaze vkladať na osobný, sporiaci, alebo terminovaný účet. V článku sa však dozviete, že ani takéto riešenie nie je práve ideálne a existujú výhodnejšie alternatívy.

Bežný účet vaše peniaze uchráni, alebo…?

Pokiaľ máte väčší obnos peňazí uložený na bežnom účte ste síce chránení pred priamym fyzickým odcudzením, no je veľmi pravdepodobné, že ročne strácate desiatky ba až stovky eur. Pri nízkom, alebo dokonca nulovom úročení vaše peniaze nijak nepracujú. A nie len, že vám takto ležiace financie neprinášajú žiaden zisk, ale je celkom možné, že naopak strácajú na svojej hodnote.

Pre tieto dôvody je vhodné rozložiť vaše finančné prostriedky medzi také finančné produkty, ktoré vaše peniaze ochránia pred infláciou a v lepšom prípade ich aj zhodnotia. Na výber máte hneď niekoľko možností.

Bezpečnosť, riziko, vyváženosť

Predtým, než sa rozhodnete urobiť akýkoľvek krok smerom k výberu finančného produktu, mali by ste vedieť sami seba identifikovať, akým ste investorom.

Pokiaľ je pre vás prvoradá bezpečnosť vašich aktív a výnosy nie sú až tak dôležité, vaše ďalšie kroky by mali smerovať ku konzervatívnym fondom, či termínovanému vkladu. Ak chcete dosiahnuť medzi bezpečnosťou, rizikom a výnosmi istý balans, časť svojich aktív môžete uložiť napr. do akciových fondov a zvyšok na termínovaný vklad, či iný konzervatívnejší produkt. No ak sa cítite, že si môžete dovoliť znášať aj isté riziko a vidina zisku prevyšuje nad všetkým ostatným, pravdepodobne siahnete po zmiešaných, či akciových fondoch. Vtedy hovoríme o dynamickom investovaní.

Chcem, investovať. Kde začať?

Dobre, ste rozhodnutí investovať, vybrali ste si konzervatívne, dynamické alebo vyvážene riešenie. No ešte potrebujete premyslieť niekoľko vecí. Po prvé, vytvorte si rezervný fond na pokrytie neočakávaných nákladov, napr. vo výške piatich mesačných výplat. Ďalej, optimalizujte svoje dlhy. Splaťte čo sa dá a uistite sa, že investovaná suma nijak nenaruší vašu schopnosť splácať hypotéku, či iné dlhy. Určte si vaše investičné ciele. Sporíte si na predčasné splatenie hypotéky, dlhodobú finančnú rezervu, alebo prilepšenie k dôchodku? Naplánujte si investičný horizont. 20, 30, 40 rokov?

Ako a kam investovať?

Spôsobov ako investovať je samozrejme hneď niekoľko, no ak by sme to mali nejako zjednodušiť, môžeme tému zúžiť na jednorazové a pravidelné investovanie. To jednorazové sa spája napr. s dlhopismi. Pravidelné investovanie zase s finančnými produktmi, ktoré nie je vhodné nakupovať jednorazovo. Najmä pre investorov-začiatočníkov. Medzi takéto produkty radíme napr. akcie, pri ktorých treba na finančnom trhu rátať s volatilitou (pozn. red. zmeny na trhu). Tým, že nakupujeme akcie priebežne, môžeme zarobiť aj v prípade, kedy fond, ktorý klesal sa začne vracať na svoje pôvodné hodnoty.

V súčasnosti patrí medzi najpopulárnejšie možnosti priebežného resp. pravidelného investovania fondy ETF. Najvýznamnejším charakteristickým rysom ETF (Exchange-traded fund) je, že napriek tomu, že sú považované za fondy otvoreného typu, sú nimi vydávané cenné papiere verejne obchodovateľné na burze. Medzi výhody sa radia nízke náklady na správu a automatická diverzifikácia portfólia. Čo znamená, že podstupujete nižšie riziko, ktoré by inak museli znášať, ak by ste napr. investovali len do akcií jednej firmy.

Pravidelné investovanie prináša výhody

Ak sa rozhodnete pravidelne investovať napr. práve do ETF fondov, nemusí preto nikam chodiť. Môžete tak už urobiť aj online z vašej obývačky. V závislosti od brokera, môžete začať už pri takých nízkych sumách ako 50, 20, alebo dokonca len 10 EUR mesačne. Investovať si teda môže dovoliť každý.

Ďalšou výhodou je už spomínané znižovanie rizika tým, že nákupy sú časovo rozložené a teda eliminujete element nevhodného načasovania vstupu na trh. Volatilita akciového trhu môže spôsobiť prudké zmeny, ktoré však pri dlhodobom investičnom pláne nemusíte až tak veľmi riešiť.

 

 

Tags:

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Dobrý radca
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0

Chcem dobrú radu