
Ceny nehnuteľností neustále stúpajú, za čím sú najmä historicky najnižšie úrokové sadzby hypoték. To je motiváciou mnohých, ktorí nehľadajú nehnuteľnosť na bývanie, ale majú skôr investičné zámery. A práve na kúpu investičnej nehnuteľnosti sa pozrieme v tomto článku.
Ako už z názvu vyplýva, takáto nehnuteľnosti je zakúpená za účelom zhodnotenia finančných prostriedkov. Vyplynie z nej buď príjem v podobe mesačného nájmu alebo z ďalšieho predaja.
Ak máte v pláne byt investičný byt prenajímať, stanovte si typ vášho potenciálneho nájomníka, nakoľko každá jednotka má iné požiadavky. Od toho závisí následne výber lokality.
Nezabudnite na to, že pokiaľ daná nehnuteľnosť bude ďalej od vášho bydliska, prípadne nemáte priestor na starostlivosť o ňu, bude potrebné najať si property manažment a teda servis, ktorý vám zabezpečí starostlivosť o byt (upratovanie, výmena posteľnej bielizne, vítanie hostí…)
Ďalším dôležitým aspektom pri kúpe investičnej nehnuteľnosti je prepočet rôznych situácií. Pokiaľ nehnuteľnosť prenajímate, treba rátať s tým, že vám nemusí zabezpečiť výnos počas celých 12 mesiacov. Zohľadnite preto rezervu min. dva mesiace. Ide o obdobie, kedy sa vám nepodarí okamžite nájsť nového nájomcu, ak byt prenajímate častejšie. Okrem toho treba zohľadniť aj daňové zaťaženie, poistenie a prípadné zásahy do samotnej nehnuteľnosti ako je nový náter alebo rôzne opravy.
Ak chcete investičnú nehnuteľnosť predať, aktuálne na to môžu byť dobré podmienky. Nízka ponuka nehnuteľností totiž zvyšuje ich cenu pričom skracuje ich predaj. Je však dôležité si uvedomiť, že rovnako ako môžem nehnuteľnosť draho predať, tak ju momentálne aj draho kúpim. Preto si treba prepočítať, ako dobre viem zhodnotiť financie z jej predaja.
Ak predaj prebehol do piatich rokov od nadobudnutia nehnuteľnosti, treba zaplatiť 19%-nú daň z príjmu a platí sa aj 14%-ný odvod do zdravotnej poisťovne. Čo sa týka dane z príjmu, za príjem sa považuje rozdiel medzi pôvodnou obstarávacou cenou a cenu, za ktorú byt-dom predáte.