NFT. Krátkodobá bublina, alebo nový štandard?

Revolúcia digitálneho vlastníctva. Tak by sa dal v skratke opísať ošiaľ okolo NFT, teda non-fugible token, alebo v slovenčine „nezameniteľný token“.  Ide o digitálnu krypto menu na báze blockchainu, ktorá užívateľom umožňuje to, čo doposiaľ v internetovom priestore nebolo možné. A to možnosť vlastniť a predávať originály digitálnych položiek ako obrázky, videá, gifká, či dokonca tweety.

Čo je NFT?

V ekonomickom ponímaní je zastupiteľným, či zameniteľným aktívom niečo, čo má jednotky a je jednoducho zameniteľné  – napr. peniaze. Ak máme 10€ bankovku, môžeme ju zameniť za dve 5€ bankovky a v konečnom dôsledku budeme mať rovnakú hodnotu.

Ak je však niečo nezastupiteľné, či nezameniteľné, znamená to, že má jedinečnú vlastnosť, a nie je ho možné zamieňať s niečím iným.

Môže sa jednať napríklad o obraz Mony Lísy, ktorý je jediným svojho druhu. A aj keď si môžete zakúpiť printovú reprodukciu, faktom ostáva, že originál je len jeden.

NFT sú v digitálnom svete unikátnymi tokenmi, s ktorými sa dá obchodovať rovnako ako s akýmkoľvek iným druhom majetku. Avšak nemajú žiadnu konkrétnu hmatateľnú podobu.

Takýto token sa dá považovať za „osvedčenie“ o vlastníctve virtuálneho majetku. Prirovnať by sme to ešte mohli napríklad k takému patentu, či licencii.

Ako funguje NFT?

Tradičné umelecké diela, ako obrazy, či sochy sú cenne práva preto, že sú jedinečné. No pri digitálnom umení je to trošku zložitejšie, nakoľko ich je možné poľahky nekonečne duplikovať.

NFT ponúka možnosť umelecké diela tokenizovať a vytvoriť digitálny certifikát o vlastníctve položky, s ktorým je možné obchodovať. Rovnako ako v prípade kryptomien, je záznam o vlastníctve uložený v zdieľanej databáze, známej aj ako blockchain.

Záznamy nemôžu byť falšované, pretože databáza je vedená v tisíckach počítačoch po celom svete.

Aká je hodnota NFT?

V teoretickej rovine môže „tokenizovať“ svoju prácu každý a následne ju predávať ako NFT. No začiatkom roka 2021 vzbudili dojem, konkrétne prípady, kedy sa určité digitálne položky predali za niekoľko miliónov dolárov.

Vo februári sa predal animovaný Gif – Nyan Cat (mém lietajúcej mačky, ktorá za sebou zanecháva dúhu) za 300 ETH (v čase písania článku takmer 1 milión USD).

O niekoľko týždňov neskôr, speváčka Grimes predala svoje digitálne diela v prepočte za viac ako 6 miliónov dolár.  Každopádne, nie len umelecké diela sa dajú tokenizovať a predávať. Zakladateľ twitteru Jack Dorsey zviditeľnil NFT, tým že vydražil úplne prvý tweet za sumu 2,5 milióna USD.

First Tweet NFT

Prvý tweet bol „tokenizovaný“ a vydražený za 2,5 milióna USD

Rekordnú sumu zaznamenal predaj digitálnej koláže s názvom 5 000 dní od umelca, ktorý si hovorí Beeple. Cena za digitálne dielo sa vyšplhala na viac ako 69 miliónov USD.

5000 days by beeple

„5,000 days“ od umelca, ktorý si hovorí Beeple, sa vydražil za rekordných 69 miliónov USD

Bublina, ktorá nakoniec spľasne?

Pohľady na celú záležitosť okolo NFT sú rôzne, no početná časť odborníkov je voči NFT skeptická.

Napríklad, Autor knihy, Attack of the 50 Foot Blockchain, David Gerard varuje, že umelci síce na NFT  zarobia pekné peniaze, ale ostatní…pravdepodobne nie. Tých čo predávajú NTF dokonca označil, že sú „crypto-grifteri“, v preklade niečo ako „krypto-šmejdi“.

Napriek tomu sa nájdu aj takí, ktorí v NFT nevidia bublinu, ale niečo nové, z čoho vznikne jedna „veľká vlna“, ktorá bude časom silnieť. To do istej miery potvrdzuje aj fakt, že predaj NFTčiek stále rastie. A to už aj s niekoľkomesačným odstupom od vyjadrení skeptikov, ktorí očakávali, že „bublina“ veľmi skoro spľasne.

Ak sa aj vy rozhodnete vložiť svoje finančné prostriedky do tejto novej vychytávky s vidinou veľkých ziskov, odporúčame sa riadiť základnými tipmi pri investovaní. Najmä neinvestovať viac ako si môžete dovoliť stratiť.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Dobrý radca
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0

Chcem dobrú radu