Internet cez Starlink príde na Slovensko možno už v lete. Bude aj u vás?

Vysokorýchlostné pripojenie by mohlo prísť do viacerých lokalít bez optiky.

Satelitný internet cez službu Starlink spoločnosti SpaceX by na Slovensko mohol prísť oveľa skôr, než sa pôvodne predpokladalo. Naznačujú to informácie z webu služby, ktorá aktuálne umožňuje predobjednať si internetové pripojenie aj na slovenskú adresu.

Firma Elona Muska pôvodne odhadovala, že na územie SR príde jej služba v roku 2022. Špecifickejšia nebola.

Redakcia Živé.sk aktuálne preverila desiatky slovenských lokalít a zistila, že do viacerých by služba mohla prísť už o pár mesiacov.Čítajte ajJe Starlink spása z nebies? Všetko o satelitnom internete Elona Muska

Kde môže prísť skôr?

Pre väčšinu územia Slovenskej republiky SpaceX naďalej predpokladá dostupnosť Starlinku počas roku 2022. Po novom sa ale môžu tešiť ľudia žijúci pozdĺž našej severnej hranice, kde by služba mohla prísť už v polovici, respektíve koncom tohto roka.

Konkrétne ide napríklad o lokality v Čadci a okolí, napríklad Rakovej a Oščadnici, ale aj o južnejšie mestá a obce, napríklad Krásno nad Kysucou, Kysucký Lieskovec či Stará Bystrica. Smolu ale majú ešte južnejšie lokality, ako Kysucké Nové Mesto, pre ktoré naďalej platí rok 2022.

Skorší príchod Starlinku môžu očakávať aj na Orave, napríklad v Oravskej Polhore, Sihelnom, Kline, Námestove či Trstenej.

Podtatranci zo Starého Smokovca sú zrejme už príliš na juhu od pásma predpokladaného pokrytia. Šťastie sa však možno usmeje na obyvateľov a Tatranskej Lomnice alebo severnejších lokalít, ako je Tatranská Javorina či Ždiar.

Na severovýchode Slovenska môžu Starlink ešte v tomto roku očakávať v Starej Ľubovni, Vyšných Ružbachoch či Zborove. Rovnakú dostupnosť SpaceX avizuje aj v Medzilaborciach a možno sa napokon dočkajú aj južnejšie lokality na východnej hranici SR. Skorší príchod Starlinku je totiž hlásený aj v Snine.SpaceX vynáša satelity Starlink na svojich raketách Falcon 9. Počas jedného letu ich zvyčajne dostane na obežnú dráhu hneď 60.Zdroj: SpaceX

Bude aj u mňa?

Ak chcete vedieť, kedy môžete očakávať Starlink u vás doma, môžete si to nezáväzne overiť na webe Starlink.com. Stačí, keď do poľa „Service Address“ zadáte svoju obec a ulicu, respektíve číslo cestnej komunikácie (súpisné číslo nie je potrebné). Následne kliknite na tlačidlo „Order Now“. Informácia o dostupnosti (v anglickom jazyku) sa objaví hneď pod zadanou adresou.

Pokiaľ máte o Starlink záujem, môžete už dnes uhradiť zálohu 99 amerických dolárov, teda zhruba 84 eur (vratnú kedykoľvek v plnej výške). Postavíte sa vďaka nej na koniec radu doterajších záujemcov, ktorým bude SpaceX svoj internet postupne ponúkať s rozširujúcim sa pokrytím.

Výška zálohy vám bude neskôr odrátaná z jednorazového poplatku za hardvér, ktorý je v prípade prebiehajúceho verejného beta testovania 499 dolárov (422 eur). Samotná služba stojí aktuálne 99 dolárov mesačne. Cena po oficiálnom komerčnom spustení služby zatiaľ oznámená nebola, vo všeobecnosti sa však očakáva jej okamžité alebo postupné zníženie.Čítajte ajSpaceX oslávil 15. výročie prvého štartu úspešným letom Starlinkov (+záznam)

Naozaj príde?

Informácie z webu SpaceX nie sú v žiadnom prípade definitívnym potvrdením. Všetko závisí najmä od tempa, akým bude firma na obežnú dráhu vynášať ďalšie a ďalšie družice. Doposiaľ ich na orbitu dostala takmer 1 400, z toho 430 len v tomto kalendárnom roku.

Projekty Elona Muska sú známe častým meškaním. Spresnenie termínov vo vybraných oblastiach na skorší časový horizont je však dobrým znamením a náznakom toho, že si spoločnosť pri rozširovaní dostupnosti do daných lokalít verí.

Ak sa chcete dozvedieť viac o Starlinku – jeho budúcnosti, technických detailoch a rôznych špecifikách, prečítajte si náš podrobný prehľadový článok.

(1 EUR = 1,1825 USD)

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Dobrý radca
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0

Chcem dobrú radu