Ceny energií išli opäť nahor. Čo je na vine?

Ceny energií v Európe išli začiatkom týždňa prudko hore. Dôvodom sú predpovede počasia. V najbližších dvoch týždňoch sa očakávajú nízke teploty, čo navýši dopyt po vykurovaní.

Referenčný kontrakt na plyn s dodávkou v najbližšom období na burze ICE Endex vyskočil o 9,7 % až na 96,25 eura za megawatthodinu – MWh.

Očakáva sa, že vo väčšine územia Európy sa budú v najbližších mesiacoch teploty pohybovať pod sezónnymi priemermi, pričom najnižšie sa dostanú na severe v škandinávskych krajinách. A navyše, dodávky plynu z Nórska poklesnú pre sériu výpadkov ťažby.

Ceny plynu  na európskom trhu sa viac než strojnásobili. Dôvodom sú slabé dodávky z Ruska, čo spôsobilo, že zásoby plynu na začiatku vykurovacej sezóny sú za obdobie viac než desať rokov na historickom minime. Zásobníky plynu sú aktuálne naplnené na 64%, pričom preto toto obdobie je 10ročný priemer 86%.

Kremeľ opakovane vyhlásil, že môže dodávať viac plynu po spustení prevádzky kontroverzného plynovodu Nord Stream 2. Politický analytici tvrdia, že Rusko týmto spôsobom tlačí na Európsku úniu, aby schválili prevádzku plynovodu Nord Stream 2.

Studené počasie vymrštilo krátkodobé ceny elektriny vo Francúzsku a v Nemecku takmer na rekordné úrovne. Cena decembrových emisných povoleniek na ICE Endex sa dostala na rekordných 75,74 eura za tonu.

Tags:

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Dobrý radca
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0

Chcem dobrú radu