
Druhá vlna pandémie výrazne ovplyvnila ceny stavebného materiálu. Zaznamenali rekordný nárast. Ceny pozemkov však zostávajú nezmenené.
S cenami za materiál zdraželi aj náklady developerov na výstavbu. Čo sa týka cien nehnuteľností, tie už nemajú kam stúpať.
Podľa Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) uvádza, že v Európe za posledné mesiace rástli najmä ceny ropy, kovov a plastov. Napríklad cena oceľovej výstuže od novembra 2020 do marca 2021 vzrástla v Taliansku o 110%, v Nemecku či Francúzsku o viac ako 70%. Podľa prezidenta ZSPS Pavla Kováčika sa však začiatkom roka 2022 očakáva aj zlacňovanie niektorých stavebných komponentov o 20-30%.
Čo sa týka samotnej výstavby, s nárastom cien materiálu rastú aj ceny developerských projektov. Pri bytovej výstavbe je to podľa Kováčika nárast o 10-15% za posledný rok. Dodáva, že developeri zvyčajne odložia predaj bytov až po ich dostavaní, nakoľko až v tom čase poznajú skutočné náklady na výstavbu.
Podľa analytika Realitnej únie Vladimíra Kubrického však ceny za nehnuteľnosti už nemajú kam stúpať. Náklady na výstavbu sa premietnu síce do cien nehnuteľností, ale banka záujemcom neschváli vyššiu hypotéku preto, že stúpli ceny ocele či iného stavebného materiálu. Ďalej analytik podotýka, že ak sa nezvýšia platy, ceny bytov, ktoré nastavili developeri nemusí trh akceptova. Tie totižto za posledné roky rástli dynamickejšie ako príjmy.
Cena materiálu je dôležitá aj pri rekonštrukcii nehnuteľnosti. Preto sú podľa Kubrického atraktívnejšie reality, ktoré nevyžadujú rekonštrukciu.
Čo sa týka stavebných pozemkov, ich ceny sú, naopak, stabilné a za posledných 6 mesiacov nevykázali výrazné zmeny, pričom dosiahli 9 eurový nárast za meter štvorcový.